Borrelia burdgorferi – PCR analiza iz krpelja

Kako se sa dolaskom lepog vremena češće boravi u prirodi, povećava se i rizik od uboda krpelja. Ukoliko je krpelj zaražen bakterijom Borrelia burgdorferi postoji opasnost da dođe do infekcije i obolevanja od Lajmske bolesti. Radi se o sistemskoj bolesti koja najčešće zahvata kožu, zglobove, nervni sistem, srce, a može ugroziti i druge organe.
Prvi simptom Lajmske bolesti može biti karakteristično crvenilo oko mesta uboda – eritem (erythema migrans), koje se obično javlja nekoliko dana nakon uboda. Moguća je i blago povišena temperatura, malaksalost, bolovi u mišićima i zglobovima, otok limfnih žlezda. Ukoliko se bolest prepozna i leči u ovoj početnoj fazi njeno napredovanje se sprečava i obolela osoba se potpuno oporavlja. Međutim, nekada ovi tipični simtomi izostanu, a kod osobe zaražene borelijom se nakon nekoliko nedelja ili meseci pojavljuju znaci daljeg razvoja bolesti: izraženiji simptomi slični gripu, crveni pečati po koži, simptomi zapaljenja nerava, srca, zglobova. Svi ovi simptomi su nespecifični pa se dešava da dijagnoza i lečenje izostanu, što može dovesti do trajnog oštećenja organa.
Dijagnoza lajmske bolesti postavlja se na osnovu kliničke slike, anamneze i rezultata laboratorijskih ispitivanja. Od laboratorijskih analiza obično se radi testiranje antitela IgG i IgM na Borrelia budgorferi, a u slučaju kada je nalaz pozitivan potrebno je uraditi i potvrdni test Western blot tehnikom.
S obzirom da su simptomi Lajmske bolesti nespecifični, često se zanemare ili čak izostanu, a za stvaranje antitela je potrebno da prođe bar nekoliko nedelja od uboda krpelja, najbolje je odmah po ubodu proveriti da li je krpelj bio zaražen borelijom. Najosetljivija i najbrža tehnika za analizu prisustva bakterije Borrelia burgdorferi u krpelju je PCR (lančana reakcija polimeraze), kojim se detektuje nasledni materijal tj. DNK ove bakterije. Za analizu je neophodno da iz kože bude izvađen ceo krpelj (bez oštećenja). Krpelja treba potopiti u alkohol i što je moguće pre dostaviti laboratoriji.
PCR testiranje na prisustvo bakterije Borrelia burgdorferi se može raditi i iz kliničkog materijala: krvi, likvora, biopsija ili zglobne tečnosti (sinovije), što uz analizu antitela u nekim slučajevima može olakšati proces postavljanja dijagnoze lajmske bolesti.